Tipy na výlet

Zámek Červená Lhota

cesko-cervena-lhota-2Stavba červenolhotského zámku ve svém jádru skrývá zbytky původní tvrze ze 14. století. Dnešní renesanční budova vznikla po roce 1530 a byla dále několikrát upravena. Zámecké interiéry prvního patra mají dispozici z 80. let 17. století.

vzdálenost: 30 km, odhadnutý čas: 1:40

Ukázat trasu


Zřícenina Hradu Choustník

choustnikHrad Choustník je zřícenina raně gotického hradu. Nachází se na východním okraji obce Choustník cca 12km od města Soběslav. Do současnosti zůstaly dochovány obě čtyřhranné palácové věže a mohutné hradby. Jedna z věží je upravena jako rozhledna. Která nabízí krásný výhled do kraje.

vzdálenost: 21 km, odhadnutý čas: 1:10

Ukázat trasu


Kozí Hrádek

kozi-hradek-1Kozí hrádek je Národní kulturní památka v České republice. Kozí hrádek je ve skutečnosti zřícenina gotického hradu, která se tyčí nad Kozským potokeKozí hrádek je ve skutečnosti zřícenina gotického hradu, která se tyčí nad Kozským potokem. Zachovaly se pouze zbytky základových zdí, obytné věže a brány. I přes to je Kozí hrádek oblíbeným místem turistů, který láká k romantické návštěvě.

vzdálenost: 9.6 km, odhadnutý čas: 35 min

Ukázat trasu


Zámek Bechyně

bechyneZámek Bechyně se tyčí na skále nad soutokem říčky Smutná a řeky Lužnice, ve stejnojmenném městě Bechyně. V expozicích může návštěvník obdivovat Život Petra Voka, kde velkou zajímavostí je Vokův svatební a pozdně gotický sál.

vzdálenost: 36 km, odhadnutý čas: 2 hod

Ukázat trasu


Řetězový most u Stádlce

stadleckymostStádlecký most přes Lužnici stojí od roku 1975 pod městysem Stádlec a je posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem v České republice. U Stádleckého mostu je křižovatka turistických tras. Proti proudu vede cesta po červeně značené trase na Lužničanku (3,5 km), oblíbenou turistickou chatu, dále pak na hrad Příběnice (6 km) nebo až do Tábora. Po proudu pak po červené nebo po modré, vhodné též pro jízdní kola, na hrad Dobronice, dále pak po červené do Bechyně. Po žluté značce lze jít na pravý břeh do Stádlce nebo na levý břeh do Dobřejice a Malšic.

vzdálenost: 21 km, odhadnutý čas: 1:10

Ukázat trasu


Klokoty

klokotyKlokoty jsou bývalá samostatná obec, která je nyní místní částí města Tábora. Nachází se na západním okraji města, na (původní z dnešních dvou) výpadové silnici na Písek a Rožmitál pod Třemšínem.

Nejvýznamnějším místem této lokality Tábora je klokotský poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl založen v roce 1702. V roce 1712 zde byla postavena kaple sv. Václava a 1714 sv. Josefa. Před kostelem ústí lipová alej s křížovou cestou, vysázená roku 1836.

vzdálenost: 3 km, odhadnutý čas: 10 min

Ukázat trasu


Hrad Borotín

borotinHrad Borotín je zřícenina středověkého hradu. Nachází se mezi obcemi Borotín a Sudoměřice u Tábora na jihu České republiky. Stojí nad Zámeckým rybníkem. V letech 1980 až 1982 došlo k zakonzervování zdiva. Hrad Borotín je v současnosti volně přístupný.

vzdálenost: 18 km, odhadnutý čas: 1 hod

Ukázat trasu


Dobronice

dobroniceZřícenina Dobronice je zřícenina středověkého hradu nad řekou Lužnicí. Nachází se v obci Dobronice nedaleko města Bechyně. Do dnešní doby se zachovala kulovitá hradní věž a zbytky zdiva. Zřícenina Dobronice je přístupná: květen a září o víkendech, červen od úterý do neděle, červenec a srpen denně.

vzdálenost: 28 km, odhadnutý čas: 1:34

Ukázat trasu

________________________________________________________________________________________________

Rozhledna Hýlačka

Původně zde od roku 1920 stojící rozhledna byla nazývána „Rozhledna svobody“, protože o její stavbě rozhodli turisté v roce 1918, po vzniku samostatného Československa. Až časem se začala nazývat pro vrchu Hýlačka, na kterém stojí a jehož výška je 525 m. n m.

Roku 2012 rozhledna vyhořela a zbylá rekonstrukce musela být stržena. Za hojné podpory místních však byla vybudována zcela nová stavba s ocelovou konstrukcí a v roce 2015 byla slavnostně 1. srpna otevřena.

Celková výška ocelové rozhledny s dvojicí sloupů je 35,6 m. Po 136i schodech se dostanete na vyhlídkovou plošinu a můžete se kochat výhledem z 25 metrové výšky do okolí Tábora. Vstup je bezobslužný přes turniket.

Vzdálenost: cca 5km, odhadnutý čas: 30 min

Ukázat trasu

 

_______________________________________________________________________________________________

Zoo Větrovy

Jde o jednu z nejmladších zahrad v České republice. Byla znovuotevřena v roce 2015 poté co zanikla v předchozí podobě po 4 letech.  Díky své rozloze se stala největší zoologickou zahradou na jihu Čech.

Těšit se můžete na více než 300 druhů zvířat a poté se můžete posilnit v místí krásné restauraci.

Pro vstup do Zoo není třeba rezervace ani nákup vstupenek předem.

Zoo se nachází asi 5 km od centra města Tábora.

Vzdálenost: cca 5km, odhadnutý čas: 30 min

Ukázat trasu

________________________________________________________________________________________________

Rozhledna Babina

Tuto rozhlednu je možné navštěvovat od roku 2015. Celoročně přístupná rozhledna na Babí hoře nazývaná též Babina představuje dřevěnou konstrukci o dvanácti svislých tlakově naimpregnovaných smrkových sloupech s vodorovnými dubovými rošty. Okolí je jako stvořené pro příjemné procházky.

Na tuto rozhlednu vede více cest, žádná však není z centra města delší než 4 kilometry.

Vzdálenost: cca 4km, odhadnutý čas: 20 min

Ukázat trasu

 

______________________________________________________________________________________________

Kotnov

Hrad založil král Přemysl Otakar II. na ochranu města Hradiště. První písemná zmínka však pochází až z roku 1370, kdy město již neexistovalo. Po založení města Tábora byl zapojen do jeho hradebního systému a ve třicátých letech 15. století bylo vylepšeno jeho opevnění. Po požáru v roce 1532 začal být využíván k hospodářským účelům pivovaru, pro jehož potřeby byla postupně zbourána řada hradních staveb.

Dnes už je přístupná pouze vyhlídková věž, která je nejstarší bateriovou věží u nás.

Vzdálenost: Centrum města

________________________________________________________________________________________________

Restaurace Harrachovka

Lesní restaurace Harrachovka se nachází cca 3 km od Tábora. Vede k ní asfaltová cesta podél pravého břehu řeky Lužnice nebo můžete zvolit cestu lesem po břehu levém. Ta začala vznikat roku 1895 jako turistická cesta do Příběnic, později zvaná Harrachova cesta. Poté se na druhou stranu řeky dostanete využitím lávky, která se zde v současné podobě nachází od roku 1941, kdy byla vybudována zcela nová poté, co předchozí lávka musela být stržena. Ta zdobila Lužnici již od roku 1920.

Lesní restaurace nabízí příjemné posezení, v letních měsících je hojně navštěvována turisty, cyklisty i vodáky.

Vzdálenost: cca 4 km, odhadnutý čas: 20 min

Ukázat trasu

________________________________________________________________________________________________

Veselské pískovny

Pláže a čistá voda nabízí ideální místo na koupání a odpočinek i k rybaření. Tato soustava pěti samostatných jezer je vzdálena přibližně 35 km od Tábora. Pískovny zde vznikly po těžbě štěrkopísku.

K prozkoumání okolí je kolo ideální prostředek. Pro pěší turisty je zde Naučná stezka, což je 7 km dlouhý okruh vybavený 14 informačními tabulemi, které jsou rozmístěny na březích dvou jezer.

Občerstvení Vám nabídne místní kiosek.

Vzdálenost: cca 35km, odhadnutý čas: 2:30

Ukázat trasu

 

________________________________________________________________________________________________

Chýnovské jeskyně

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky.

Chýnovská jeskyně na jižním úbočí Pacovy hory byla postupně vytvářena rozšiřováním puklin korozí, přičemž na charakteru chodeb se zároveň podílela proudící a výmolná činnost vod. Nevyniká krápníkovou výzdobou,

ale barevností stěn a stropů, kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Tyto dvě horniny se podílely na vzniku pozoruhodných kruhových útvarů na stěnách, tzv. ok. Nejtypičtější z nich je Purkyňovo oko, které dohlíží na jezírko a je symbolem jeskyně.

Vzdálenost: cca 18 km, odhadnutý čas: 1:20

Ukázat trasu